CARRY Bottles CARRY Sleeve, textile, mint green
Article number : 100033670
CARRY Sleeve, textile, mint green
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
€30.18
20
€29.24
3%
50
€28.41
5%
100
€27.66
8%
250
€26.99
10%
500
€26.24
13%
1.000
€25.59
15%
2.500
€24.96
17%
No selection
Total: €30.18 €30.18
Your saving*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
With the Carry Sleeeve in Mintgrün for 700ml glass drinking bottle, you have something brilliant and extraordinary with you in many ways. The protective cover is tailor -made for the 700ml glass drinking bottle, can also be used on both sides and has a handle made of natural cotton, with which you can easily transport your bottle everywhere and anywhere. But that's not it! With this protective cover you do something for the environment, because the felt is a so-called upcycling felt, which was made from recycled PET bottles. So what should you do wrong with this protective cover? Nothing at all! Also available in different colors!
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 80 mm |
| Height | 210 mm |
| Material | Felt |
| Volume | 700 ml |
| Weight | 55 g |
| Colour | Green |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Carry Products GmbH, Mastenweg 1, 37619 Hehlen, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
With the Carry Sleeeve in Mintgrün for 700ml glass drinking bottle, you have something brilliant and extraordinary with you in many ways. The protective cover is tailor -made for the 700ml glass drinking bottle, can also be used on both sides and has a handle made of natural cotton, with which you can easily transport your bottle everywhere and anywhere. But that's not it! With this protective cover you do something for the environment, because the felt is a so-called upcycling felt, which was made from recycled PET bottles. So what should you do wrong with this protective cover? Nothing at all! Also available in different colors!
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 80 mm |
| Height | 210 mm |
| Material | Felt |
| Volume | 700 ml |
| Weight | 55 g |
| Colour | Green |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Carry Products GmbH, Mastenweg 1, 37619 Hehlen, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.










