World of bottles 720 ml square glass 'Ikarus', opening: Deep-Twist-Off (DTO 82)
Article number : 100016770
720 ml square glass 'Ikarus', opening: Deep-Twist-Off (DTO 82)
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
€1.83
10
€1.79
2%
20
€1.73
5%
50
€1.68
8%
100
€1.44
21%
200
€1.38
24%
539
€1.32
27%
1.078
€1.30
28%
No selection
Total: €1.83 €1.83
Your saving*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
The rectangular 720ml designer glass 'Ikarus' from Italian production looks very modern and stylish and is particularly suitable for boiling and pasteurization.
| Broad | 86 mm |
|---|---|
| Country Of Manufacture | Italy |
| Height | 144 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 720 ml |
| Weight | 444 , 450 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 779 ml |
| Form - Base Area | Square |
| Mouth size | TO 82 |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
The rectangular 720ml designer glass 'Ikarus' from Italian production looks very modern and stylish and is particularly suitable for boiling and pasteurization.
| Broad | 86 mm |
|---|---|
| Country Of Manufacture | Italy |
| Height | 144 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 720 ml |
| Weight | 444 , 450 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 779 ml |
| Form - Base Area | Square |
| Mouth size | TO 82 |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.



















