Estal 700 ml glass bottle 'Clarior', opening: cork

| Country Of Manufacture | EU |
|---|---|
| Diameter - Outside | 91,3 mm |
| Height | 250 mm |
| Material | Flint Wild Glass |
| Printable | no |
| Volume | 700 ml |
| Weight | 800 g |
| Colour | Green |
| Volume - Full Border | 725 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Estal Packaging, 23 Polígono Industrial Bujonis, 17220 Girona, Spanien, [email protected] |
Login
| Country Of Manufacture | EU |
|---|---|
| Diameter - Outside | 91,3 mm |
| Height | 250 mm |
| Material | Flint Wild Glass |
| Printable | no |
| Volume | 700 ml |
| Weight | 800 g |
| Colour | Green |
| Volume - Full Border | 725 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Estal Packaging, 23 Polígono Industrial Bujonis, 17220 Girona, Spanien, [email protected] |
Login

Estal Wild Glass®
Estal is a pioneer in sustainable glass packaging, offering 100% recyclable solutions that reflect the essence of every brand. The company’s innovative approach demonstrates great respect for nature and pushes the boundaries of design and quality.
Wild Glass® by Estal is a groundbreaking, sustainable packaging solution made from 100% recycled glass (PCR - Post Consumer Recycled). It showcases imperfections and offers unique natural colours such as Wild Flint and Wild Dark with minimal waste. Ideal for spirits, wines, and gourmet products, Wild Glass® combines handcrafted authenticity with modern precision and meets the demands of eco-friendly design.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.
















