World of bottles 70 ml flat straight-sided jar, opening: Twist-Off (TO 66)
Article number : 100008940
70 ml flat straight-sided jar, opening: Twist-Off (TO 66)
Successfully added to wishlist
Your configuration

Quantity Price per piece Savings*
1
€0.67
28
€0.65
2%
56
€0.63
5%
112
€0.61
8%
252
€0.49
26%
504
€0.47
29%
1.008
€0.46
31%
3.978
€0.39
41%
No selection
Total: €0.67 €0.67
Your saving*: %
Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
Due to the typical shape, steels from the 70ml fall glass can be removed quickly and thoroughly. Suitable for boiling down and pasteurization.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 59,7 mm |
| Height | 36 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 70 ml |
| Weight | 70 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 70 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
Due to the typical shape, steels from the 70ml fall glass can be removed quickly and thoroughly. Suitable for boiling down and pasteurization.
| Country Of Manufacture | Germany |
|---|---|
| Diameter - Outside | 59,7 mm |
| Height | 36 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 70 ml |
| Weight | 70 g |
| Colour | Clear |
| Volume - Full Border | 70 ml |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Flaschenland GmbH, Am Kirchenwald 1, 56235 Ransbach-Baumbach, [email protected] |
Login
No reviews found. Share your insights with others.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.





















