Le Parfait 350 ml wire bail jar 'Le Parfait Super Terrine', opening: wire bail closure

Available immediately. Ready for dispatch in: 1-2 days
| Country Of Manufacture | France |
|---|---|
| Diameter - Outside | 98,5 mm |
| Height | 98,1 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 350 ml |
| Weight | 425 , 441 g |
| Colour | Clear |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Berlin Packaging France SAS, 470 Promenade des Anglais, 06200 Nizza, Frankreich, [email protected] |
Login
| Country Of Manufacture | France |
|---|---|
| Diameter - Outside | 98,5 mm |
| Height | 98,1 mm |
| Material | Clear glass |
| Printable | yes |
| Volume | 350 ml |
| Weight | 425 , 441 g |
| Colour | Clear |
| Form - Base Area | Round |
| Manufacturer | Berlin Packaging France SAS, 470 Promenade des Anglais, 06200 Nizza, Frankreich, [email protected] |
Login

Super Terrine – the perfect blend of tradition and functionality
The "Super Terrine" series from Le Parfait represents authentic French craftsmanship and offers a high-quality solution for preserving and presenting food. This classic wire bail jar with the "Le Parfait Super" relief is specially designed as an inverted jar, allowing for effortless removal of cakes, tarts, and other desserts. It is also ideal for jams, sausage and meat preserves, as well as a variety of fine spreads. With a capacity ranging from 125 to 1000 ml, "Super Terrine" offers versatile uses. The supplied glass lid and distinctive orange rubber seal ensure a secure, airtight closure.
*The discount refers to the saving compared to the unit price.
Important: If lids are configurable, they must be selected separately. Please ensure that they have been added to your basket.







